BAHARATIN FAYDALARI
Baharatların yemeklere lezzet verme dışında sağlık yönünden de pekçok faydaları vardır. Her baharat türünün farklı fonksiyonları vardır.
Acı toz biber ; C vitamini içeren kırmızı biberin insan sağlığı açısından faydalı olduğu, kalp krizi riskini azalttığı bilinir. Araştırmalar sonucunda kırmızı biberin ishali kestiği, grip ve soğuk algınlığına çok iyi geldiği ortaya çıkmıştır.
Ada Çayı ; Keskin, hatta acı tadıyla adaçayı, belki tadından çok hoşlanacağınız bir çay olmayabilir ancak yüzyıllardır pek çok sağlık sorununa karşı etkili bir çözüm olarak geleneksel olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bir kaç damla limon ve 1 çay kaşığı balla tadını değiştirmeniz mümkün. Adaçayıyla hazırlayacağınız yüz yıkama suyu, sivilceye yatkın cildi sakinleştirir ve sivilce oluşumunu azaltır.
Çam fıstığı ; Vücudu şişmanlatır, vücut gevşekliğini ve zafiyetini giderir. Akciğer veremine, iltihabına kan, tükürmeye ve öksürüğe karşı çok iyi gelir. Akciğer iltihabını ve yarasını temizler, şifaya kavuşturur.
Antep Fıstığı ; Antepfıstığı vücuda enerji verir. Yorgunluğu giderir. Bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. Böbrek ağrılarını hafifletir. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Vücudun gelişmeşinde etkilidir. Hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü hafifletir.
Çörek otu ; Bakteri, virüs ve mantarlara karşı öldürücü etkiye sahiptir. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Kan şekerini düzenler. Yorgunluk halini giderip zindelik verir. Damar hastalıklarını önler.
Defne yaprağı ; Defne yaprağı çayı geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması için kullanılır. Demir bakımından oldukça zengin olan defne yaprağı demir eksikliğine bağlı anemi tedavisine yardımcı bir doğal ürün olarak tüketilebilir.
Mavi haşhaş ; Sağlığın birebir dostudur. Damar sertliklerine iyi geldiği bilinir. Besleyici oranı yüksek olduğundan uzun süre tokluk hissi verir.
İsot ; İçeriğinde yoğun olarak bulunan alkaloit maddenin kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etkide bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca ağrı kesici, iltihap çözücü, kolesterol düşürücü, mide asidini düzenleyici ve mikrop öldürücü etkilere de sahiptir.
Hindistan Cevizi ; C vitamini, A ve B vitamininin tüm türlerini içermektedir. Bu vitaminlerin haricinde Mango'da bol miktarda Beta Karotende bulunmaktadır. Beta karoten Cildin güzelleşmesini, çeşitli enfeksiyonların tedavisini vede gece görme zorluklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanında Mango potasyum, lif ve kuvvetli bir anti-oksidan deposudur.
Kabuk tarçın ; Özellikle kış mevsiminde yaygın olarak tüketilen kabuk tarçın çayı soğuk algınlığı için birebirdir.
Karabiber ; Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.
Karbonat ; İştahı açar. Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalı olan karbonat, mide ekşimesine iyi gelir. Mide ve bağırsak ağrılarını ve gazlarını giderir.
Karanfil ; Karanfilin bilinen en önemli faydası diş ağrıları karşısında çok keskin olması ve çok kısa zamanda diş ağrısını geçirmesidir. Aynı zamanda ağız kokusunu önlemede yardımcı olur.
Kekik ; Antibakteriyal özelliği nedeniyle, yaraların iyileştirilmesi, kanamaların durdurulmasında kullanılır. Baş ağrıları, mide ağrıları, karın ağrıları, boğaz ağrısı, bronşit, grip ve soğuk algınlığında etkilidir.
Kimyon ; İştahsızlık, hazımsızlık, mide sorunlarında oldukça faydalıdır. Dolaşım ve sindirim sistemine iyi gelir. Bebeklerdeki gaz sancısını gidermede, anne sütünü artırmada kullanılır.
Köri ; Genelde en çok tavuk soslarında kullanılır. Bakteri ve mantarlara karşı koruma sağlamaktadır.
Kuru nane ; Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.
Kuş üzümü ; Lif, kalsiyum, potasyum, A ve B vitaminleri yanında kansere ve kolesterole iyi geldiği bilinen fitokimyasal elajik asitler ve fenolik bileşenleri içerir. Ayrıca içeriğindeki antosiyaninler antioksidan niteliğindedir.
Mahlep ; İdrar söktürücüdür. Tonik etkisi vardır. Afrodiziyak olarak kullanılır. Astım, balgam sökücü olarak kullanılır. Prostat büyümesinde, Şekeri düşürmede faydalıdır.
Limon tozu ; Kireçlenmiş çaydanlık ,su ısıtıcısına bir miktar limon tuzu ekleyip kaynatıyoruz ve bir gün süreyle bekletiyoruz ve sonuç olarak kireçler yok oluyor. Bu yöntem sayesinde porçöz vb. kimyasalları kullanmadan temizlik yapılmış oluyor.
Kırmızı pul biber; Metabolizmayı hızlandırır ve böylece kilo vermeye yardımcı olur. Zengin antioksidan içeriği sayesinde zehirli kimyasalları absorbe ederek kanser riskini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca düzenli tüketimi kan dolaşımını hızlandırır.
Sumak ; Ekşi tadıyla iştah açıcı bir baharattır. Hazmı kolaylaştırır ve ishali keser. Kandaki şeker oranını düşüren sumak, şeker hastaları için yararlıdır. İdrar kaçırma hastalığında faydalıdır. Mikrop öldürücüdür. Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kanamalarda faydalıdır. Ayrıca, ateş düşürücüdür.
Susam; İçeriğindeki demir ve vitaminler nedeniyle kansızlığın tedavisine yardımcı olan doğal bir besindir. Ayrıca beyin ve sinir hücreleri için yararlı olan lesitin bakımından zengindir.
Tane Karabiber ;Tane Karabiber sağlık yararları anormal kalp hızı, akne, anemi, astım, şişkinlik, damar sertliği, tansiyon hastalıkları, çıban, kanser, kalp ve damar hastalıkları, kolik, soğuk algınlığı, öksürük, kabızlık, diş bakımı, ishal için rahatlama dahil kulak ağrısı, göz problemleri, ateş, gaz, kangren, hazımsızlık, enfeksiyonlar, basur, mide ekşimesi, kalp hastalığı, fıtık, ses kısıklığı, iktidarsızlık, hazımsızlık, böcek ısırıkları, eklem ağrısı, böbrek enfeksiyonları, karaciğer sorunları, burun tıkanıklığı, şişmanlık, balgam, irin akması, romatizma, solunum bozuklukları, sinüs tıkanıklığı, sinüzit, kanser, boğaz ağrısı, diş ağrısı, diş çürümesi, boğmaca, su tutma, rüzgar ve solucanlar dahil olmak üzere deri hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.
Tarçın; Ferahlık verir. Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser. Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı etkilidir.
Tatlı toz biber; Hazmetmeyi kolaylaştırır ve mide tembelliğini gidermeye yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır.
Yenibahar; Antiseptik ve antioksidan özellikleri bulunan yenibahar vücutta pek çok hastalığa neden olabilen serbest radikallere karşı koruma sağlar. Yenibahar geleneksel olarak ciltte bakteri ya da mantar enfeksiyonları nedeniyle meydana gelen yaraların tedavisinde kullanılır.
Zencefil; Hazımsızlık, ishal, mide spazmları, grip ve soğuk algınlığının iyileştirilmesinde etkilidir. Ayrıca migren ağrılarında ve romatizmal ağrılarda kullanılmaktadır.
Zerdeçal; Vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Beyinde oksijen artışını hızlandırmasıyla alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmada etkindir

Sağlığa faydalarından bahsettiğimiz bu baharatların hiç biri ilaç niteliğinde değildir. Ancak asırlardır baharatların çeşitli hastalıkları önlemede yardımcı olarak kullanıldığı da bir gerçektir. Bu nedenle bol bol baharat tüketerek yemeklerinizde lezzeti yakalarken bir yandan da sağlığınıza sağlık katmış olursunuz.

Aksu baharat;
Yemeğine lezzet , sağlığına sağlık kat...